Цукровий діабет 

Помпова терапія

Переваги:


Точне дозування інсуліну

• Зниження ризику тяжкої гіпоглікемії

• Поліпшення метаболічного контролю

• Лібералізація дієти

• Зникнення уколів

• «Фізіологічна» подача інсуліну


Медичні показання для початку помпового лікування. Офіційні рекомендації:


• Повторюються важкі гіпоглікемії

• Широкі коливання рівня цукру крові незалежно від рівня HbA1c

• Cубоптимальний метаболічний контроль (HbA1c вище рекомендованого)

• Наявність мікроваскулярних ускладнень, ризик макроваскулярних ускладнень

• Добрий метаболічний контроль, але використовувана інсулінова схема заважає стилю життя

• Маленькі діти/немовлята

• Діти з яскраво вираженим феноменом зорі

• Діти з фобією на уколи (приблизно 17% дорослих бояться уколів !!)

• Схильність до кетоацидозу

• Підлітки з анорексією / булімією (харчові порушення)

• Підліткова вагітність

Помпова інсулінотерапія є найбільш сучасним та фізіологічним методом лікування цукрового діабету , та може бути рекомендована кожному пацієнту, який отримує інсулінотерапію .

Що таке «медовий місяць» діабету?

Словосполучення «медовий місяць» означає щось хороше, але не тривале. Так і є.

На початку розвитку цукрового діабета 1-го типу це період, коли доза інсуліну знижується аж до його скасування. Цей період може тривати від декількох тижнів до декількох місяців і є ремісією цукрового діабету. 

У житті це виглядає так: після розвитку симптомів діабету, госпіталізації в стаціонар, де вперше призначаються ін'єкції інсуліну і так непросто звикнути до необхідності вносити в своє життя нові знання, обмеження, виникає надія на те, що сталася помилка і діабету немає, що можна обійтися без інсуліну. В цей же час часто виникають гіпоглікемії, і при спробах знизити дозу інсуліну або навіть скасувати його, глікемія залишається нормальною.

Що ж робити? Потрібно знижувати дозу інсуліну або продовжувати колоти його?

Відомо, що на момент розвитку клінічних симптомів цукрового діабету зберігаються 10-30% бета-клітин підшлункової залози. Призначення інсулінотерапії і зниження цукру крові сприяє відновленню функції цих клітин і на деякий час відновлюється вироблення власного інсуліну. 

На жаль, при цукровому діабеті 1 типу відбувається прогресування аутоімунної  відповіді проти бета-клітин, з цим ми поки що не навчилися боротися. Рано чи пізно, через кілька тижнів, або через кілька місяців (це індивідуально), кількість інсуліну, що виробляється організмом, буде знижуватися і буде потрібно повернутися до колишніх доз інсуліну. 


Тому необхідно контролювати цукор крові і разом з лікарем підбирати необхідні дози інсуліну.

Безперервний моніторинг глюкози

Особливості застосування


Кому необхідно проводити моніторування глюкози за допомогою системи i-pro:

Безперервне моніторування проводиться в «сліпому» режимі, тому максимально відображає справжню глікемію.  


Рух и спорт

Зазвичай тримати діабет під контролем простіше тим людям, які регулярно займаються спортом. Щоденне посильне фізичне навантаження (в тому числі, наприклад, прибирання будинку, робота в саду і т.п.) збільшує чутливість організма до інсуліну і знижує рівень цукру в крові, стимулює кровообіг і тренує серце, знижує вміст жиру в крові і підвищує опірність організма до інфекцій. Спорт знімає напругу, підвищує самооцінку і є джерелом позиних емоцій.

Багато спортсменів-профессіоналів хворіють на діабет 1-го типу, серед них ...

... серед них є олімпійські чимпіони, що займаються як екстрімальними, так і звичайними видами спорту. Їх стиль життя і досяжнення є прикладом для інших, які страждають на діабет людей і допоказує: якщо є бажання, то немає нічого неможливого.

Фізичні навантаження знижують рівень цукру в крові, оскількі за допомогою тієї ж кількості інсуліну клітини м'язів отримують з крові більше глюкози, ніж в стані спокою. У разі тривалого фізичного навантаження використовується і запас глюкози в м'язах. Це означає, що якщо не зменшиться кількість інсуліна, фізична активність знижує рівень цукру в крові як під час занять спортом, так і на протязі до 24 годин після них, так як тоді м'язи починають відновлювати свої запаси глюкози. 

Але іноді під час занять спортом рівень цукру в крові може підвищитися. Це відбувається в тих випадках, коли інсуліну занадто мало або мова йде про напружену ситуації або коротке і интенсивное навантаження (наприклад, спринт,

підняття важких предметів). Якщо інсуліну в організмі занадто мало, глюкоза не надходить з крові в клітини, і клітини, у результаті нестачі енергії, посилають печінки наказ вивільнити в кров додаткову кількість глюкози. Але без інсуліну і вона не досягає клеток, і вміст цукру в крові все зростає. Такий же наказ відправляють печінки також адреналин та інші гормони стресу, які виробляються в умовах змагань. Тому протягом звичайного тренування рівень цукру в крові може знизитися, але в умовах змагання, навпаки, зрости. 

Спортивні досягнення в великою мірі залежать від змісту цукру в крові: ні занадто низький, ні занадто високий рівень не дозволяє нашому організму працювати в повну силу.

Оскільки заняття спортом можуть як збільшити, так і зменшити рівень цукру в крові, дуже важливо часто вимірювати його. Необхідно обов'язково зробити це перед тренування, під час тренування і після неї, через кілька годин і в 2-3 години ночі. 

Рекомендований показник рівня цукру в крові до тренировки - 6-10 ммоль /л, він повинен бути не нижче 5-6 ммоль / л і не вище 15 ммоль / л. 

У разі високого показника заміряйте зміст кетонів. Якщо в крові містяться кетони, це свідчить про дефіцит інсуліну. В цьому випадку слід відкласти треніровку, ввести корекційну дозу інсуліна і переконатися, що рівень цукру в крові почав знижуватися. Якщо в крові кетонів немає, досить корекції рівня цукру в крові, після чого можна починати заняття спортом. При корекції високого вмісту цукру в крові перед тренуванням необхідно враховать, що під час тренування одна

одиниця інсуліну може виконувати роботу декількох, тому необхідно відповідно зменшити дозу (наприклад, на 50%).

Перед тренуванням завжди слід перевірити, коли була введена попередня доза інсуліну короткого дії. З огляду на то, що період дії інсуліну становить, в середньому, 3-4 години, введений перед треніровкой інсулін знижує рівень сахара в крові ще протягом тренування. Якщо від останнього прийому їжі до початку тренування проходит від 30 хвилин до 2 годин, то перед їжею слід зменшити кількість харчового інсуліну на 10-70% в залежно від тривалости і інтенсивності тренування. Потрібна кількість визначається шляхом проб і частого вимірювання рівня цукру в крові. Зазвичай на протязі першої півгодини тренування споживати додаткові вуглеводи немає необхідності, але потім спортсмену, в залежності від рівня цукру в крові, може знадобитись, в середньому, в 10-15 г вуглеводів кожні 30 хвилин. Для споживання під час тренування добре вибирати легко засвоювані продукти харчування і напої. Рекомендується їсти і пити продукти, що містять як швидко засвоювані (банан, розведений водою сік), так і повільно усваіювані вуглеводи (батончик з мюслі, хліб).

Під час занять спортом дуже важливо уникати зневоднення. 

Щоб уникнути зниження рівня цукру в крові після фізичного активності може бути необхідно зменшити і кількість їжівого інсуліну перед наступним прийомом їжі. Для попередження нічної гіпоглікемії можна зменшити кількість вечірнього інсуліну тривалої дії або перед сном перекусити продуктами, що містять білки, жири і вуглеводи (морозиво, йогурт, бутерброд з шинкою і сиром і т.п.).

Користувачі інсулінової помпи можуть вже за дві години до треніровкі встановити меншу кількість базового (базального) інсуліну, так як під час тренування рівень цукру в крові знижується тим базовим інсуліном, який був введений з помпи протягом попередніх кількох годин. Меншої (10-70%) введеної кількості інсуліну повинно вистачити на час тренування, а при необхідности і після неї. Якщо заняття спортом проходять регулярно, можно налаштувати окремий базальний режим для днів тренування. При необхідності на час треніровки (1-2 години) помпу можна зняти.

З поліпшенням фізичної форми зазвичай відпадає необхідність в споживанні такої кількості додаткових вуглеводів, як в початку тренувань. Тому важливо постійно вимірювати рівень сахара в крові, щоб коригувати кількість інсуліну і вуглеводів згідно з потребами організму.

Інтенсивність дії інсуліна залежить також від місця введеня: якщо ін'єкція була зроблена в ділянку працюючих м'язів, то інсулін всмоктується дуже швидко.

Користувачам інсулінової помпи краще не переставляти канюлю в інше місце на час тренування, а ще більше зменшити кількість інсуліну.

У разі довготривалої физичеський активності (лижний туризм, похід, спортивний табір) слід зменшити кількість інсуліну тривалої дії або базового

інсуліну помпи на 30-50%, а також скоротити кількість харчового інсуліна. Підвищена чутливості до інсуліну може зберігатися ще протягом 1-2 днів після

завершення активного руху.

Тренер, вчитель фізичної культури і партнери по тренуванню повинні бути інформуванні про діабет у дитини і знати, що робити в разі низького рівня цукру в крові. Глюкоза, сік або другі багаті вуглеводами продукти харчування під час тренування повинні бути завжди під рукою.

Корисні рецепти

В цьому розділі ми будемо розміщати кулінарні рецепти, якими діляться наши діти та турботливі батьки. Ви теж маєте розповести про Ваше корисне блюдо. Головне, щоб інгредіенти  були ретельно підрахованими за вуглеводами. Пишить нам на нашу електрону адресу: 

likar@endocenter.dp.ua

Кексики від Тетяни Волошиної

Інгредіенти:

Вихід-523 г-226 г вугл. 1 кекс-50 г-21 вугл.

Змішати яйце, молоко, вершкове масло, цукор, печене яблуко.  Додати ізюм та журавлину (попередньо залити кіп'ятком на 15 хвилин). В борошно додати розпушувач для тіста, коріцу та ванілин та замесьти тісто. Тісто розділити по формам Випекати при температурі 180град 15-20 хв. Смачного!!!