Ожиріння на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших хронічних захворювань у світі. Його поширеність настільки велика, що набула характеру неінфекційної епідемії. Невтішним залишається той факт, що прогресування захворювання спостерігається не тільки у дорослого населення, а й серед дітей.
Результати вибіркових досліджень, проведених в Україні, дозволяють припустити, що в даний час не менше 30% працездатного населення нашої країни має надлишкову масу тіла і 25% - ожиріння. В Україні на ожиріння серед дітей і підлітків припадає 17% всієї ендокринної патології, показники поширеності ожиріння 14,5 (на 1000 дитячого населення).
Ожиріння є одним з основних факторів, що може привести до розвитку так званого метаболічного синдрому у дітей і підлітків. Крім ожиріння, термін метаболічний синдром включає артеріальну гіпертензію, порушення ліпідного (жирового) і вуглеводного обмінів. Метаболічний синдром становить серйозний ризик для здоров'я і супроводжується розвитком таких важких захворювань, як цукровий діабет 2-го типу, гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, злоякісні пухлини та ін.
Дослідження показують, що поширеність метаболічного синдрому становить не менше 30% серед дітей, що мають надлишкову масу тіла. Причому частота цих порушень безпосередньо пов'язана з ступенем ожиріння у дітей і підлітків.
В основі розвитку ожиріння знаходяться безліч чинників. Це, перш за все:
- висококалорійне харчування, що перевищує за калорійністю добові енергетичні витрати, підвищений вміст в харчуванні продуктів так званих «швидких» вуглеводів та жирів
- низький рівень фізичної активності.
На частку ожиріння, пов'язаного з будь-якими захворюваннями припадає лише 5%, а 95% -ожиріння екзогенне, обумовлене неправильним способом життя і харчування.
Відсутність достатніх знань у батьків з харчування дитини з перших місяців життя, відкладання вирішення проблеми «на потім» ( «переросте», «я сам в цьому віці був таким») призводить до розвитку метаболічних (обмінних) порушень, які можуть стати дорогою до тяжких захворювань.
У 2014 р була створена Комісія з ліквідації дитячого ожиріння при ВООЗ, щоб вивчити і ліквідувати прогалини в існуючих приписах і стратегіях. Провівши консультації з більш ніж 100 державами членами Комісія розробила ряд рекомендацій для успішного вирішення проблем дитячого та підліткового ожиріння в різних умовах в усьому світі. Зупинити поширення епідемії ожиріння за допомогою якого-небудь одного заходу неможливо. Боротьба з дитячим та підлітковим ожирінням вимагає врахування впливу навколишнього середовища і трьох ключових етапів життя:
Крім того, важливо лікувати дітей, які вже страждають ожирінням, для їх власного благополуччя і благополуччя їхніх дітей. Профілактика і лікування ожиріння вимагає загальнодержавного підходу, при якому стратегії у всіх державних секторах систематично беруть до уваги питання здоров'я, уникають несприятливого впливу на нього і таким чином покращують здоров'я населення і сприяють соціальної справедливості.
Комісія розробила всебічний комплексний набір рекомендацій по боротьбі з дитячим ожирінням. Вона закликає держави очолити зусилля, а всі зацікавлені сторони - визнати моральну відповідальність діяти в інтересах дітей для зниження ризику ожиріння.
Основними напрямками є:
И найголовніше-визнати моральну відповідальність та діяти в інтересах дітей для зниження ризику ожиріння. Почніть с себе, своєї родини та дітей.
Оцінка фізичного розвитку дитини-його зріст, вага, їх співвідношення допоможуть визначити наявність надлишкової ваги.
Існують спеціальні таблиці, які, в залежності від віку та статі дитини, допоможуть зробити висновок про нормальний розвиток або наявності відхилень, в тому числі і надлишковій вазі. Ваш сімейний лікар допоможе у цьому, а також визначить необхідність додаткових обстежень і консультації ендокринолога.
Ожирінню може сприяти наявність патології шлунково-кишкового тракту, лактазна непереносимість та інша супутня патологія.
Нижче - загальні поради по харчуванню здорової дитини:
Забороняється споживання солі, цукру у дітей до 24 місяців, меду –до 12 місяців. Рекомендується не вводити фруктові соки у дітей до 12 місяців, а після цього вживати соки лише в обмежених кількостях (120-150/мл на добу), розбавляючи водою, та не пропонувати їх увечері, перед сном. Надмірне споживання фруктових соків може привести до порушень росту, ожирінню, збільшити ризик карієсу. Дітей слід заохочувати їсти ціли фрукти.
Кількість та різноманітність необхідних продуктів для щоденного вживання дитиною у якої є надлишкова вага, або ожиріння залежить від віку, статі, фізичної активності, наявності хронічної патології, тому є дуже індивідуальною і може бути рекомендована тільки лікарем.